Sociálně aktivizační služby

Aby rodina byla dobrým místem

Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi Alternativa

Podporujeme rodiny, které zažívají nelehké období. Společně se všemi členy hledáme cesty k samostatnosti a nezávislosti. Najdete nás v Jaroměři a v Josefově.

Rychlý kontakt: Mgr. Pavla Svatoňová, 739 244 863, %onD5.enW7c-U75c-gvo4Z7%-_Fu5W7r, Havlíčkova 14, 551 01, Jaroměř
Jsme tu pro vás v pondělí, středu a pátek 8:00-11:00 (ambulantní forma), od pondělí do čvtrtka 7:00-16:00, v pátek 7:00-13:30 (terénní forma)

FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100091770500408

FB střediska: https://www.facebook.com/diakonienachodsko/

Poslání

Posláním sociální služby SAS Alternativa je podporovat rodiny s dětmi v situacích, které mohou ohrozit či ohrožují stabilní rodinné zázemí a zdravý vývoj dětí. Společně se zapojením členů rodiny hledáme cesty, které vedou rodinu k samostatnosti a nezávislosti na sociálních službách.

Cíle

Hlavním cílem služby je rodina, kde jsou členové rodiny schopni samostatně zvládat každodenní život a děti vyrůstají ve zdravém prostředí pro jejich rozvoj. Optimálním cílovým stavem je zlepšení životní situace rodiny tak, aby nebyla závislá na pomoci sociálních služeb.

Cíle služby:

• rodiče (pečující) znají své povinnosti v oblasti správné péče, vývoje a výchovy dětí a v běžném životě se těmito znalostmi řídí,
  • rodina jedná tak, aby zabezpečila stabilní finanční situaci rodiny,
  • rodina jedná tak, aby zabezpečila stabilní a plnohodnotné zázemí pro rodinu,
  • rodina předchází, případně aktivně řeší, rizikové způsoby chování u dětí či dospělých členů domácnosti.

Poskytované služby (s čím vám můžeme pomoci)

Základní činnosti při poskytování sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi se zajišťují v rozsahu těchto úkonů, a jsou poskytovány zdarma:

1) výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti

• pomoc při plánování rodinného rozpočtu
  • pomoc při hledání, udržení bydlení
  • nácvik dovedností potřebných pro jednání na úřadech, školách apod.
  • podpora dovedností a schopností rodičů pečovat a vychovávat dítě
  • podpora sociálních dovedností a schopností dětí
  • podpora společného trávení volného času rodičů s dětmi (volnočasové aktivity)

2) zprostředkování kontaktu se společenským prostředím

• doprovázení k lékaři, na úřad, zájmové aktivity pro děti i rodiče apod.

3) sociálně terapeutické činnosti

• předcházení umístění dětí do ústavní péče a pomoc při jejich návratu
  • individuální rozhovor
  • pomoc v krizi
  • prevence rizikového způsobu života
  • poradenství
  • skupinové aktivity

4) pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů

• poskytnutí informace o základních právech a povinnostech
  • pomoc při vyřizování dokladů, oprávněných sociálních dávek
  • pomoc při řešení exekuce, insolvence
  • poskytování informací o možnosti využití dalších dostupných služeb a zprostředkování kontaktu s těmito zařízeními

Komu je služba určena

• rodiny s dětmi do 18 let,
  • rodiny čekající narození dítěte,
  • rodiny, které usilují o návrat dítěte z ústavní péče,
  • rodinní příslušníci, kteří udržují aktivní vztah s dětmi umístěnými v náhradní péči,

které bydlí v Jaroměři nebo obcích, které spadají do správního obvodu města Jaroměř a jsou v nepříznivé sociální situaci (např. péče o děti, vztahy v rodině, problémy s výchovou a vzděláváním dítěte, nepříznivá finanční situace v rodině, akutní krize – vážná nemoc, úmrtí v rodině, nepříznivé bytové podmínky a další situace, kdy potřebuje rodina podporu a pomoc druhých).

Zásady poskytování sociálních služeb

Základní zásady práce vycházejí z hodnot Diakonie ČCE - společenství, milosrdenství, naděje, fortelnost.

• rovnost (na poskytování služby mají nárok všichni bez rozdílu pohlaví, rasy, národnosti, etnické příslušnosti, víry a náboženství či sexuální orientace)
  • diskrétnost (ochrana soukromí, získáváme jen údaje, které jsou nezbytné pro poskytování služby)
  • individuální přístup (ke každému přistupujeme individuálně dle jeho aktuálních potřeb)
  • dobrovolnost (služba je dobrovolná a každý může od jejího poskytování odstoupit)