Historie střediska

Středisko Diakonie Náchodsko vzniklo k 1.1.2024 sloučením dvou středisek Diakonie - Milíčova domu v Jaroměři a střediska Betanie v Náchodě.

Diakonie Milíčův dům

Středisko bylo založeno Farním sborem Českobratrské církve evangelické v Semonicích. Služby jsme začali poskytovat v roce 1992. O rok později byl zakoupen dům v Havlíčkově ulici a byla započata rekonstrukce. V této době byly služby poskytovány převážně terénní formou. V roce 1996 jsme slavnostně otevřeli nové prostory.

V roce 2003 bylo středisku Krajským úřadem Královéhradeckého kraje uděleno pověření k výkonu sociálně právní ochrany dětí. V roce 2007 úspěšně absolvovalo proces evaluace, realizovaný Krajským úřadem Královéhradeckého kraje. O rok později jsme prošli Inspekcí poskytovaných služeb.

Sociálně aktivizační službu SAS Alternativa v Jaroměři jsme začali provozovat v roce 2013. Mezi naše služby jsme také zařadili odborné sociální poradenství a to v roce 2014. Detašované pracoviště v Josefově v Duškově ulici č.p. 79 se otevřelo v roce 2016.

V roce 2007 a 2013 jsme úspěšně prošli hodnocením kvality České asociace streetwork. V roce 2020 jsme absolvovali inspekci MPSV.

Diakonie Betanie

Betanie, jejíž jméno znamená v hebrejštině „dům chudého”, byla původně vesnička asi 3 km od Jeruzaléma při silnici vedoucí do Jericha na východním úpatí Olivové hory. K Betanii se vztahuje řada biblických příběhů.

V roce 1991 vznikla první skupina nadšenců v čele s farářem Mgr. Jaromírem Strádalem, Ing. Milanem Včelišem a Mgr. Tomášem Vašinou, která založila ve spolupráci s Farním sborem ČCE v Hronově nové středisko Diakonie ČCE - BETANIE. Jeho prvním ředitelem se stal Ing. Milan Včeliš. V roce 1992 byla zahájena dostavba domu v ulici Jana Špreňara č.p. 1053 v Náchodě, o rok později byla stavba díky finanční pomoci Gustav-Adolf-Werk (GAW), nejstarší protestantské pomáhající organizace v Německu úspěšně dokončena. Od roku 1994 zde funguje Domov pro osoby se zdravotním postižením, zejména pro osoby trpící roztroušenou sklerózou mozkomíšní (RSM). Od roku 2006 provozujme odlehčovací službu.

V roce 2008 jsme navázali spolupráci se Společností pro pomoc při Huntingtonově chorobě (SPHCH) a do BETANIE byli přijati první obyvatelé trpící touto chorobou.

V minulé dekádě se nám podařilo dokončit bezbariérový přístup a úpravu zahrady za BETANIÍ, kterou klientu hojně využívají nejen pro posezení, ale také pro společenské a kulturní aktivity. .